Iskolai keretek között alkalmazható pályaorientációs gyakorlatok 5-12. évfolyamos diákokkal dolgozó szakembereknek
A programról
Az életpálya-tervezés és a pályaorientáció egyre fontosabb szerepet tölt be a mai oktatási gyakorlatban, hiszen a gyorsan változó munkaerőpiac, a technológiai fejlődés és a társadalmi kihívások új készségeket és rugalmasságot követelnek meg a fiataloktól.
Az Életpálya-tervezés a tanteremben óravázlat-gyűjtemény azzal a céllal készült, hogy gyakorlati támogatást nyújtson tanárok, oktatók és más szakemberek számára az életpálya-tudatosság fejlesztésében, a karrierlehetőségek feltérképezésében, valamint a diákok önismeretének és döntéshozó képességeinek erősítésében.
A különféle témaköröket lefedő óravázlatok segítik a résztvevőket abban, hogy egyéni céljaik elérése mellett közösségi felelősségük felismerésében is előrelépjenek.
A gyűjtemény felépítése lehetőséget nyújt az óravázlatok önálló, konkrét témákra fókuszáló alkalmazására, ugyanakkor egy koherens folyamatként is használhatók. Az egyes témák – mint például az önismeret, az erőforrások felismerése, a preferált értékek megismerése vagy a hosszú távú tervezés – egymásra épülve támogatják a diákok tudatos és magabiztos döntéseit a pályaválasztás és életútjuk megtervezése során.
Az anyag célja, hogy inspirációt és strukturált megközelítést adjon azoknak a foglalkozásvezetőknek, akik elkötelezettek a diákok személyes fejlődésének támogatásában.
Kiknek szól és miben segít a szolgáltatás?
A központ hivatalos Moodle felületén regisztráció után térítésmentesen elérhető szolgáltatást elsősorban az 5-12. évfolyamos diákokkal dolgozó pedagógusok, osztályfőnök, pályaorientációs felelősök, mentálhigiénés szakemberek, szociális munkások, iskolapszichológusok munkáját támogatja. A program célja a diákok pályaorientációjának, iskola-, és szakmaválasztásának, életpálya-tervezésének hatékony és élményalapú támogatása.
Mit tartalmaz és hogyan használható hatékonyan a program?
A program tanteremben alkalmazható jógyakorlatokat tartalmaz. A leírt tematika mentén hosszabb ívű, rendszeres foglalkozás-sorozatként is használható, de az önmagukban 3×45 perces óravázlatok révén 45 perces, vagy összevont tanórai keretben (akár osztályfőnöki órán), vagy blokkosítva (akár pályaorientációs napon) alkalmanként is értelmezhető és hatékonyan használható.
Az érintett témakörök:
- önismeret
- döntéshozás
- szakmaismeret
- képességek
- jövőkép
- önállóság
- felelősség
Hogyan érhető el a szolgáltatás?
A szolgáltatás a Piarista Kilátó Központ Moodle felületén regisztráció után érhető el.
A szolgáltatással kapcsolatos további kérdések tekintetében kérjük, keresse Flieber Ádámot a flieber.adam@kilato.piarista.hu e-mail címen.